Přes léto mimo provoz.
Ganbanjoku je japonská očistná kúra založená na použití horkých kamenů. Ganbanjoku doslova znamená „lázeň ze skalních desek“ a někdy se jí přezdívá „lázeň bez vody“.
Základem ganbanjoku je kamenná deska ganban zahřátá na teplotu 50–55°C, přes niž člověk rozprostře osušku, na kterou se následně uloží. Deska je tvořena japonskou žulou kihóseki se speciálními vlastnostmi.
1. Před začátkem je třeba dodat tělu tekutiny, abychom
vykompenzovali jejich ztrátu způsobenou zvýšeným pocením.
2. Na kamennou desku ganban rozprostřeme osušku či
prostěradlo.
3. Zhruba 5 minut ležíme na osušce na břiše a následně
10 minut na zádech.
5. Na pět minut opustíme saunu, odpočineme si (bez
ochlazování ledovou vodou!) a doplníme tekutiny.
6. Celý proces ještě 2-krát opakujeme. Celá saunová
procedura tak vyjde přesně na 60 minut.
7. Po skončení procedury není nezbytně nutné smývat pot
ve sprše. Při ganbanjoku tělo vylučuje „čistý pot“, který stačí
pouze otřít.
Upozornění: Ganbanjoku není vhodná pro osoby se slabým srdcem a osoby s implantovaným kardiostimulátorem. Stejně tak je nevhodné její absolvování po požití alkoholu či jiných omamných látek.
Použití horkých kamenů je nedílnou složkou orientální medicíny. Je doloženo, že jich užívali již staří Číňané před začátkem našeho letopočtu. V Japonsku se ganbanjoku těší nesmírné popularitě, protože přináší podobné účinky jako tradiční vodní lázně onsen a klasická sauna, ovšem na rozdíl od obou nepředstavuje pro organismus zátěž.
Japonská žula kihóseki má dvě důležité vlastnosti, na nichž je kúra ganbanjoku postavena:
Za prvé při zahřátí produkuje infračervené záření o vlnové délce 6 mikronů, které aktivuje molekuly vody. Tímto se jednak urychluje metabolismus, ale především dochází ke stimulaci apokrinních žláz uložených hluboko v pokožce a vylučují se tak nakumulované toxiny. Běžné pocení v sauně či při rekreačním sportu není schopno tyto látky z těla odplavit, proto představuje ganbanjoku vynikající detoxikační kúru. Pot vyloučený při proceduře vychází z hloubi pokožky a je tak odlišný od běžného potu vylučovaného při zahřátí povrchu pokožky: na rozdíl od běžného „lepkavého“ potu jde o pot bez zápachu a chuti, který Japonci nazývají „čistým potem“. Po proceduře proto postačí pot otřít ručníkem a není nezbytně nutné se sprchovat.
Druhou základní vlastností žuly kihóseki je, že generuje mnoho záporných iontů. Záporné ionty se nacházejí ve velkém množství v lesích či v okolí vodopádů. Jejich přítomnost napomáhá čištění krve, aktivaci molekul, posílení imunity či zklidnění vegetativních nervů. Zároveň záporné ionty pomáhají přeměnit bílkoviny uvnitř těla na kolagen, čímž podporují regeneraci pleti. Jejich účinků je využíváno i v západní medicíně.